Düğünler yeni bir hayata adım atışın sembolleridir. Kadınlar için belki de uzun yıllar hayalini kurdukları bu özel günün peri masalı gibi geçmesi çok önemlidir. Birçok kadının hayali güzel bir havada akrabaları ve sevdikleriyle birlikte eğlenmek ve unutulmaz bir düğün gerçekleştirmektir. Özellikle yaz ve bahar aylarında gerçekleşecek düğünler için ilk akla gelen seçeneklerden biri kır düğünleridir.

Kadınların Kır Düğünü İstenmesi Nedenleri

Kız çocukları küçük yaştan itibaren gelin, düğün, gelinlik gibi kavramlara ilgi duyar. Bir kadın bir erkeğe göre düğün gününü daha çok düşünür ve daha ayrıntılı planlar. Güzel bir ışıklandırma eşliğinde, yeşil ağaçların, rengarenk çiçeklerin içinde, temiz havada yapılacak bir düğün kadınlara kendilerini prenses gibi hissettirir. Ağırlıklı olarak ilkbahar yaz aylarında gerçekleşecek düğünler için kır düğünü konsepti kadınlara diğer seçeneklerden daha cazip gelmektedir.

Kır Düğününün Avantajları

Kır düğünlerinde alan kısıtlaması düğün salonlarına göre daha azdır. Ayrıca temiz hava, sigara dumanından etkilenmeme gibi avantajlar detayları önemseyen ve doğa seven kadınlar tarafından kır düğünlerini tercih etme sebebidir. Sıcak yaz günlerinde kapalı salonlardansa açık havada yapılan kır düğünleri terleme ve ortama hakim olan ter kokusu gibi istenmeyen durumların önüne geçer. Bir taraf çiçekler bir taraf ağaçlarla dolu yeşilin güzel tonlarını barındıran masal gibi bir kır düğünüyle evlenmek gelinleri mutlu eder ve bu özel gece unutulmaz bir hal alır.

Kır Düğünü Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aylarca hayali kurulan bu güzel günün hayal kırıklığıyla sonuçlanmaması için düğün tarihi netleştikten sonra hava durumu kontrol edilmelidir. Yağış ya da kuvvetli rüzgar durumu açık hava düğünlerini olumsuz etkiler. Davetlilere düğünün kır düğünü olduğu belirtilmelidir. Çünkü toprak zeminde çok sivri topuklar ve kuyruklu elbiseler sorun teşkil edebilir.

Dekorasyon, yemek, oturma düzeni gibi ayrıntıların kır düğünü konseptine uygun olarak uyum ve düzen içinde olması gerekmektedir. Bunun için bir organizasyon firmasıyla anlaşılabilir. Çok ağır kuyruklu gelinlikler yerine daha rahat hareket etme olanağı sağlayan gelinlikler tercih etmek uygun olacaktır. Ulaşımı kolay, şehrin çok dışında kalmayacak mekanlar seçilmeli veya davetlilere ulaşım, konaklama imkanı sunulmalıdır.