Google fotoğraflar otomatik olarak kategorilendirme işlemi yapmakta, bazı fotoğraflarda etiketleme işlemini doğru olarak yapmıyor ya da hiç yapmıyor. Google yüz tanıma algoritmasına bağlı olarak çalışan yeni bir özellik getiriyor.
Google fotoğraflar uygulaması bulut yedekleme özelliği ile depolama sorunu çeken cihazların derdine derman oluyor, Google fotoğraflar uygulamasından uzun zamandır gelmesi beklenen elle yüz etiketleme özelliğini sonunda getiriyor. Artık kullanıcılar yeni gelen sistemle otomatik olarak tanınamayan yüzleri kendileri manuel olarak ekiliyor. Ancak durum manuel olmuş olsa da Google fotoğrafta bir yüz algılama ancak durum manuel olmuş olsa da Google fotoğrafta bir yüz algılama olmamışsa etiketlendirme yapma özelliğini kullandırmayacak.
Peki, bu ne demek oluyor diye soracak olursanız, yalnızca Google fotoğrafların algılayabildiği yüzlere etiketleme işlemi yapabileceksiniz Google’ın algılamakta zorlandığı ya da algılamadığı fotoğraflara etiketleme işlemi yapamayacaksınız.

Yeni Gelen Özellik Nasıl Kullanılacak?

Google fotoğraflar uygulamasına yeni gelen özelliği kullanmak aslında oldukça basit bir işlem, başta da dediğimiz gibi yüzler Google tarafından algılanmamış sana herhangi bir etiketleme işlemi yapılamamaktadır. Google tarafından yüzler algılanmış ancak kişi isimleri yanlış etiketlenmiş ya da hiç etiketlenmemiş ise yapmanız gereken işlemler sırasıyla şunlar:

⦁ Söz konusu fotoğraf açıkken ekran yukarı kaydırın ya da sağ üst tarafta bulunan üç noktaya tıklayın.
⦁ Fotoğrafta etiketlendiğimi dini gördüğünüz alanın üzerine basın.
⦁ Google fotoğraflar üzerine bastığınız yüzün mevcut ya da yeni bir kişi olup olmadığını size soracak ve sizin verdiğiniz cevaba göre etiketleme işlemini açacak.

Yeni gelen fotoğraflar özelliğini hala kullanmıyorsanız endişelenmenize gerektiren bir durum söz konusu değil, öncelikle Google fotoğraflar uygulama Nazan güncel olup olmadığını kontrol edin.
Güncel olduğu halde uygulamanın bu özelliğini kullanamıyorsanız beklemekten başka yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor öyle ki Google bazı özellikleri herkese açmış olsa da halen bazı cihazlarda kullanılamaz halde olmuş olabiliyor.